Donald Trump jako Drsný Harry?

Donald Trump jako Drsný Harry?

Rozhovor s Romanem Jochem
Martin Fiala

Měla to být drtivá výhra Joea Bidena. Z perspektivy amerických médií nemělo jít jen o odmítnutí charakteru a chování Donalda Trumpa, ale o odmítnutí republikánů a jejich politiky jako celku. Demokraté měli suverénně udržet většinu ve Sněmovně reprezentantů a jejich šance na získání většiny v Senátu byly reálné. Výsledek? Joe Biden se stane prezidentem. Můžeme mluvit o přesvědčivém vítězství, ale rozhodně ne o drtivém. To samé platí pro Kongres, kde sice demokraté udrželi většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale ztratili mnoho klíčových křesel. Republikáni tak mají reálnou šanci ovládnout Sněmovnu v roce 2022. Ani Senát nevyšel úplně podle představ demokratů. O osudu senátní většiny se bude rozhodovat v druhém kole voleb v Georgii, kde ani jeden z kandidátů nepřekročil padesát procent. Joe Biden tak dost možná bude po mnoha letech prvním demokratickým prezidentem, který bude nastupovat do úřadu bez většiny v Senátu. (Prvním od voleb 1988, v nichž byl prezidentem zvolen republikán George H. W. Bush a demokraté získali většinu v obou komorách Kongresu.)
Prezident Trump navzdory intenzivní kampani médií proti jeho osobě získal ještě více hlasů než v roce 2016 a polepšil si u téměř všech etnických menšin.
Volby provázela opět řada iregularit a pochybností. Do velké míry s nimi zamíchala i koronavirová krize. Co výsledky voleb znamenají pro obě strany? V jakém stavu jsou americká média? Jakou roli tentokrát ve volbách sehrály sociální sítě? Na to vše se budu v rozhovoru ptát jednoho z předních českých odborníků na americkou politiku Romana Jocha.

Koupit

Objednejte si předplatné časopisu za zvýhodněnou cenu.