Nůžky v Evropě se rozevírají

Nůžky v Evropě se rozevírají

Piotr Semka

„Kam směřuješ, Evropo? Zdvihni se z kolen a probuď se, jinak budeš každý den oplakávat své děti.“ Tyto dvě věty z projevu premiérky Beaty Szydłové v polském Sejmu se na Twitteru staly nejčastěji citovaným výrokem polského politika za poslední dobu. V Americe má krátká ukázka premiérčina projevu už přes dva miliony zhlédnutí.
Co na tom, že se kritici těchto výroků s posměšky ptali, zda je vhodné, aby polská premiérka Evropu takto poučovala? Ukázalo se, že Szydłová velmi přesně poukázala na obavy velké skupiny Západoevropanů, pokud jde o efektivitu islámských bojovníků a neschopnost evropských politiků této nové hrozbě čelit.
Pro velkou část Poláků je politika Francie nebo Německa novou utopií – nesmyslem nikoli ekonomickým, ale kulturním. Tato utopie se u dominantní části politických elit v západní části Unie projevuje vírou, že teror, kterého jsme svědky, by neměl ovlivňovat přijímání uprchlíků z islámských zemí. Je to neochvějná víra ve schopnost nově příchozích přijmout západní hodnoty sekulárního liberalismu. Je stále zřejmější, že víra v tuto utopii, nebo naopak skepse vůči ní budou nově rozdělovat členské země EU. (…)

Koupit

Objednejte si předplatné časopisu za zvýhodněnou cenu.