Skutečný Irák

Skutečný Irák

Amir Taheri

Pobývat po putování Irákem ve Spojených státech může být v těchto dnech matoucí. Člověk je zde, jak mohu doložit svou nedávnou návštěvou, od prvních hodin konfrontován s obrazem, jenž je této blízkovýchodní zemi zcela cizí.

Falešná představa o situaci v Iráku je vytvářena několika vzájemně se doplňujícími faktory: televizními záběry ukazujícími spálené vraky vozidel užitých v sebevražedných atentátech, jež obklopují naříkající ženy a pochmurně vzhlížející muži nesoucí rakve; stratégy a politickými guru, kteří předvídají další utrpení nebo káží o tom, jak měla být válka v Iráku od začátku vedena; autory historických knih, kteří se předhánějí v rozpitvávání různých "zásadních chyb" učiněných Bushovou administrativou; a reportéry skrytými v bagdádských hotelích, kteří vysvětlují "masakry" a "chaos" v ulicích jako příznaky "hrozící" nebo "nedeklarované" občanské války. K tomu přidejte každodenní dávku skandálů či senzačních odhalení typu propuštěný agent CIA, údajně zfalšovaná zpravodajská zpráva, vyzrazený pesimistický odhad - a není divu, že americká veřejnost prožívá deziluzi jak z Iráku, tak z každého, kdo USA do jejich současných potíží zapletl.

Pro průměrně se zajímajícího občana je nepochybně těžké zjistit, jak hrubě tento dominantní obraz deformuje skutečnou realitu dnešního Iráku. Pro