Vzpomínka na dědečka (povídka)

Vzpomínka na dědečka (povídka)

Ilse Tielschová

Významnou rakouskou básnířku a prozaičku s moravskými kořeny Ilse Tielschovou jsme již představili v jednom z minulých čísel Kontextů ukázkami z její básnické tvorby (1/2019). Je však více známá jako autorka románů a různých krátkých próz, které byly přeloženy do mnoha světových jazyků.

Tvorba Ilse Tielschové je často autobiograficky laděná. Narodila se v roce 1929 v Hustopečích, studovala na gymnáziu v Mikulově a ve Znojmě. V dubnu 1945 uprchla před blížící se frontou do Rakouska, kde vystudovala germanistiku a žurnalistiku na Vídeňské univerzitě. Od roku 1964 působí jako spisovatelka a básnířka na volné noze. V českém překladu loni vyšel v nakladatelství Books & Pipes její nejnovější román Poslední rok, nyní se k vydání připravuje výbor z jejích drobných próz Vzpomínka na dědečka a jiné povídky z jižní Moravy, v nichž se vrací na rodnou Moravu svého dětství. 
Pro čtenáře Kontextů vybíráme povídku „Vzpomínka na dědečka“, ve které se plně projevuje autorčino poetické vidění světa a vypravěčské mistrovství.

 

Koupit

Objednejte si předplatné časopisu za zvýhodněnou cenu.