Zásadová solitérka české politiky. O Heleně Koželuhové

Zásadová solitérka české politiky. O Heleně Koželuhové

Rozhovor s Michalem Pehrem
Jiří Hanuš

 

V nakladatelství Ústavu pro studium totalitních režimů vyšla nedávno zajímavá kniha – vzpomínky Marty Procházkové­‑Kastnerové na její maminku Helenu Koželuhovou (1907–1967), známou právničku, političku a publicistku. O rozhovor o této nevšední intelektuálce jsme požádali Michala Pehra, historika, který vzpomínky připravil k vydání, a to pod výstižným názvem S odvahou k pravdě.

Jiří Hanuš: Editoval jste knížku S odvahou k pravdě, což jsou vzpomínky dcery Heleny Koželuhové, paní Marty Procházkové­‑Kastnerové. Psal jste k ní i obsáhlou předmluvu. Jak jste se k textu vzpomínek dostal? A v čem vám přišly výjimečné?
Michal Pehr: Dlouhodobě se zabývám dějinami lidové strany a v té souvislosti jsem se dostal mimo jiné i do styku s dcerou lidoveckého ministra Adolfa Procházky a Heleny Koželuhové, paní Martou Kastnerovou, která žije od začátku padesátých let v USA. Ta mi v roce 2017 poskytla tento text. Následně došlo k postupné přípravě knihy. Na textu jsem asi nejvíce oceňoval to, že přibližuje Helenu Koželuhovou jako člověka a čtenář se dozví celý její životní příběh, především její těžkou exilovou anabázi, která je v českém prostředí neznámá. (…)

Koupit

Objednejte si předplatné časopisu za zvýhodněnou cenu.