Kajícník hřbitovů

Kajícník hřbitovů

Elie Wiesel

Elie Wiesel, francouzsky píšící americký židovský spisovatel a nositel Nobelovy ceny míru za rok 1986. Narodil se 30. září 1928 v pravověrné chasidské rodině v malém rumunském městě Sighetu Marmaţiei, blízko hranic s tehdejším Československem, jehož součástí byla Podkarpatská Rus. Jeho rodiče i sestry zahynuli při Šoa, z celé rodiny přežil pouze on. Po válce studoval v Paříži na Sorbonně, spolupracoval s francouzskými a izraelskými novinami, spisovatelské práci se soustavně věnoval od šedesátých let. Napsal několik románů a divadelních her, řadu povídek a esejů. Stal se přirozenou morální autoritou uznávanou v celém světě. Několikrát navštívil Prahu, kde se mimo jiné účastnil mezinárodních konferencí Fórum 2000. Prahy se také týká jeho delší próza Golem z roku 2001. Z desítky titulů přeložených do češtiny uveďme alespoň teologické úvahy a výklady Bible – postavy a příběhy Talmud – postavy a příběhy, které vyšly v nakladatelství Sefer; výbor z jeho próz Návrat do Sighetu, knihy Příběhy proti smutku, Zlo a exil a dva díly jeho obsáhlých Pamětí. Hru Šamhorodský proces mělo od roku 2008 do ledna 2017 úspěšně na svém repertoáru brněnské Divadlo U stolu a odehrálo celkem sedmdesát repríz. Elie Wiesel zemřel 2. července 2016 a jeho prózou Kajícník hřbitovů si v Kontextech připomínáme jeho odkaz. (jfm)

Vidíte toho člověka tam dole? Ano, je to ten velký vousatec, který s odstupem následuje pohřební průvod. Prohlédněte si ho, dobře si ho prohlédněte, stojí to za to. Tady v Galileji potkáte i jiné bizarní, pitoreskní nebo prostě jen švihnuté postavy, ale on je všechny překonává, to vám říkám já, já, Šmuel, syn Josefův, nejstarší z věrných našeho Učitele rabiho Mendla blahé paměti. Kdyby se lidé dokázali v tom člověku vyznat, odvrátili by se od něj naplněni děsem a odporem. Něco o tom vím.
Chvíli ho sledujte. Nemluvný, nízké čelo, plouží se pozvolna, skoro přitrouble za rodinou a přáteli zesnulého, které neznal zblízka ani zdaleka; nezná dokonce ani nebožtíkovo jméno. Podívejte se na jeho pohybující se rty, jestli drmolí nějakou modlitbu, nikdo jí nerozumí. Možná to ani není modlitba, ale zlořečení. Proklíná sám sebe. (…)

 

 

Koupit

Objednejte si předplatné časopisu za zvýhodněnou cenu.